Gotowanie na szybko,  Pora na obiad

Udziec z indyka

Proste i pyszne

Ostatnio z drobiu jemy tylko indyka i kaczkę. Coś straciłam smak na kurczaka. Ewentualnie z kuchni “wychodzą” na talerzach piersi z kurczaka, głównie na życzenie dzieci, bo to chyba najszybsze mięso na świecie.

Ale przejdźmy do indyka, który ma wspaniałe, delikatne i pyszne mięso. Nie potrzebuje wielu przypraw, w przeciwieństwie do kurczaka, bo sam w sobie ma wyraźny smak. Rosół na indyku jest wspaniały, polecam na zimowe obiady.

Najbardziej lubię udziec z indyka, zarówno ze skórą, jak i bez i zawsze przyrządzam go podobnie. Nacieram przyprawami i wrzucam do piekarnika w rękawie do pieczenia. Dzięki rękawowi do pieczenia mięso będzie niezwykle soczyste i delikatne. Mięso z indyka piekę godzinę na każdy kilogram. Mój dzisiejszy udziec miał 2 kg, więc 2 godzinki miałam dla siebie.

Obiad robił się sam…

Dzięki temu krążącemu w rękawie powietrzu mięso jest bardzo soczyste.
Składniki:
  • ok 2 kg udziec z indyka, lub dwa mniejsze po 1 kg
  • 2-3 polskie duże jabłka
  • opakowanie suszonych śliwek
  • suszony majeranek
  • suszony tymianek
  • sól
Przygotowanie:

Udziec z indyka myjemy, nacieramy solą, sporą ilością majeranku i niewielką tymianku. Możemy zostawić zamarynowany udziec na noc, ale równie dobrze możemy go piec od razu.

W rękawie na dnie układamy obrane i pokrojone w ósemki jabłka. Wysypujemy na nie suszone śliwki i układamy mięso z indyka. Pieczemy godzinę w 200 stopniach, następnie zmniejszamy temperaturę do 175 stopni i pieczemy jeszcze kolejną godzinkę.

Mięso będzie mięciutkie i soczyste. Nawet małe dzieci nie będą miały problemu, aby je pogryźć. Podajemy z ziemniakami, ryżem, kaszą i z ulubioną surówką.

Smacznego 🙂

Udziec z indyka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *